Input:

Revalorizacija nekretnina

15.3.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.03.1.1 Revalorizacija nekretnina

mr.sc Silvija Pretnar Abičić

S računovodstvenog aspekta, prema odredbama MRS-a 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema, odnosno HSFI-a 6 – Dugotrajna materijalna imovina subjekt može nakon početnog priznavanja, tj. kao naknadnu metodu mjerenja nekretnina (npr. zemljišta i građevinskih objekata koji su namijenjeni za korištenje u proizvodnji proizvoda ili isporuci roba ili usluga, ili u administrativne svrhe) odabrati metodu revalorizacije, što znači da je potrebno utvrditi fer vrijednost nekretnina. To će biti u onom slučaju kada se fer vrijednost može pouzdano utvrditi, a fer vrijednost zemljišta i zgrada obično je njihova tržišna vrijednost utvrđena procjenom.

Procjenu fer vrijednosti nekretnina obvezno moraju utvrditi profesionalno kvalificirani ovlašteni procjenitelji, uobičajeno sudski vještaci za graditeljstvo. Prilikom procjene vrijednosti nekretnina njihova fer vrijednost može se utvrđivati primjenom nekoliko metoda, kao što su poredbena metoda, troškovna metoda, prihodovna metoda.

Poredbena metoda predstavlja prvi izbor za procjenu tržišne vrijednosti nekretnine, jer se tržišna vrijednost utvrđuje izravno iz realiziranih kupoprodajnih transakcija na tržištu. Stoga su na ovaj način najbolje opisani tržišni uvjeti. Poželjno je da se radi o realiziranim transakcijama nekretnine podudarnih karakteristika s nekretninom koja je predmet procjene, a uočene kvalitativne razlike između poredbene i procjenjivane nekretnine se odgovarajuće vrednuju.

Troškovna metoda temelji se na ekonomskom principu, uzimajući u obzir da niti jedan informirani kupac neće za određenu nekretninu platiti više, nego što je potrebno da takvu istu nekretninu kupi ili izgradi. Stoga se zatečeno stanje predmetne nekretnine u odnosu na novogradnju vrednuje kroz amortizaciju objekta. Utvrđuje se neamortizirano stanje izgrađenog objekta, odnosno nova građevinska vrijednost na temelju dostupnih informacija o prosječnim troškovima gradnje u Republici Hrvatskoj sukladno vrsti zgrade koja je predmet procjene. Amortizirana vrijednost zgrade definira se kao sadašnja građevinska vrijednost, a vrijednost novogradnje umanjuje se na temelju zatečenog stanja nekretnine i pretpostavke daljnjeg održivog vijeka korištenja. Utvrđuje se sadašnja građevinska vrijednost nekretnine, kao zbroj tržišne vrijednosti zemljišta i sadašnje građevinske vrijednosti. Tržišna vrijednost nekretnine u konačnici se utvrđuje prilagodbom sadašnje građevinske vrijednost nekretnine putem odabranih tržišnih koeficijenata. Ova metoda je zapravo pogodna za nekretnine na tržišno neatraktivnim lokacijama s malim brojem zabilježenih realiziranih kupoprodajnih transakcija.

Prihodovna metoda vrednuje kapacitet


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: