Input:

Porezna obrada kriptovaluta

13.10.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.10.1.3 Porezna obrada kriptovaluta

Iva Uljanić Škrebilni, mag. oec., ovlašteni porezni savjetnik

Kriptovalute, zvane i virtualne ili digitalne valute, postoje samo online. Nije ih izdala niti ih nadzire središnja banka, niti bilo koja druga financijska institucija. Funkcioniraju kao elektronski zapisi o određenim vrijednostima pohranjenim u elektronskim novčanicima na mrežnim stranicama koje pružaju takvu uslugu. Bitcoin je najpoznatija kriptovaluta i globalno je prihvaćen za internetska plaćanja, iako nije izdan od središnje banke niti se veže uz račune kod poslovnih banaka, barem ne u Hrvatskoj.

Sve kriptovalute baziraju se na blockchainu. Blockchain je ono što im omogućava da budu transparentne, nemoguće za falsificirati ili duplicirati i donekle konačne (ograničene u količini). Za razliku od fiat valuta (HRK, Euro, USD, itd.), kriptovalute nije moguće jednostavno naštampati – čak ni ako ste njihov izumitelj. Blockchain omogućava distribuiranu kontrolu nad financijama i izbjegavanje posrednika i to je jedan od ključnih razloga za njihov veliki uspjeh.

Bitcoin je 2015. bio i predmet spora u slučaju između Skatteverketa (švedsko tijelo porezne uprave) i D. Hedqvista te je Vrhovni upravni sud Švedske uputio zahtjev za prethodnu odluku Sudu EU-a o plaćanju poreza na dodanu vrijednost (PDV) na transakcije zamjene tradicionalnih valuta u virtualnu valutu bitcoin ili obratno, koje je D. Hedqvist želio izvršavati posredstvom jednog društva. U presudi Suda EU-a (predmet C‑264/14 od 22. listopada 2015.) se navodi da se, pozivajući se na izvješće Europske središnje banke o virtualnim valutama iz 2012., virtualna valuta može definirati kao vrsta nereguliranog digitalnog novca koji izdaju i provjeravaju njegovi razvojni programeri i koja je prihvaćena među članovima specifične virtualne zajednice. Bitcoin spada u takozvane virtualne valute "s dvostranim tokom" te je korisnici mogu kupiti ili prodati na temelju tečajne liste. Kada je riječ o njihovoj uporabi u stvarnome svijetu takve su virtualne valute slične drugim konvertibilnim valutama. One omogućuju kupnju kako virtualnih tako i stvarnih dobara i usluga.

Kriptovalute, zvane i virtualne ili digitalne valute, postoje samo online. Nije ih izdala niti ih nadzire središnja banka, niti bilo koja druga financijska institucija. Funkcioniraju kao elektronski zapisi o određenim vrijednostima pohranjenim u elektronskim novčanicima na mrežnim stranicama koje pružaju takvu uslugu.

Bitcoin je najpoznatija kriptovaluta i globalno je prihvaćen za internetska plaćanja, iako nije izdan od središnje banke, niti se veže uz račune kod poslovnih banaka, barem ne u Hrvatskoj. Osim bitcoina, najpopularnije kriptovalute su ethereum i litecoin. Trenutno postoji stotine valuta koje vrijede 0.00001 USD po jedinici.

Sve kriptovalute baziraju se na


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: