Input:

Rezerve za vlastite udjele

15.4.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.04.1.3 Rezerve za vlastite udjele

mr.sc. Silvija Pretnar Abičić

Pri stjecanju, otuđenju i povlačenju vlastitih udjela potrebno je postupiti u skladu sa odredbama Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93 - 130/23; u nastavku: ZTD), a s računovodstvenog aspekta u skladu sa HSFI-om 12 – Kapital, odnosno MRS-om 32 - Financijski instrumenti: prezentiranje.

Prema odredbama čl. 418. st. 2. ZTD-a, subjekt može stjecati vlastite poslovne udjele ako su zadovoljeni sljedeći uvjeti:

1) radi se o udjelima za koje je u cjelini uplaćen ulog,

2) stjecanje tih udjela vrši se imovinom koja prelazi iznos temeljnog kapitala društva,

3) društvo može po zakonu stvoriti propisane rezerve za stjecanje vlastitih udjela, a da s time ne smanjuje temeljni kapital društva ni rezerve koje mora stvarati na temelju društvenog ugovora, a koje ne smije upotrijebiti za isplate članovima društva.

Dakle, kao što proizlazi iz zakonskih odredbi, u slučaju kada je subjekt stekao vlastite udjele, mora na odgovorajući način formirati rezerve za vlastite udjele. Iz računovodstvene prakse, vrlo često je uočeno da se rezerve ipak ne formiraju.

Stjecanje vlastitog poslovnog udjela protivno odredbama čl. 418. st. 2. ZTD-a je valjano, ali se radi o prekršaju trgovačkog društva za koji su predviđene novčane kazne najviše do iznosa od 6.630,00 eura (čl. 630. ZTD-a), i to: za prekršaj će se kazniti član društva, član uprave odnosno izvršni direktor ili član nadzornog odbora, odnosno upravnog odbora ili likvidator koji je po odredbama ZTD-a ili statuta, odnosno društvenog ugovora trgovačkog društva odgovorna osoba u društvu, i to novčanom kaznom do iznosa od 920,00 eura, a ukoliko se učini teža povreda propisa radi stjecanja protupravne imovinske koristi novčanom kaznom do iznosa od 6.630,00 eura.

Nadalje, prema čl.


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: