Input:

Porezni tretman kriptovaluta u Hrvatskoj

13.11.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.11.1.1 Porezni tretman kriptovaluta u Hrvatskoj

Iva Uljanić Škreblin, mag. oec., ovlaštena porezna savjetnica

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak (NN 143/14.) krajem 2014. uvedene su određene izmjene kod oporezivanja dohotka od kapitala. Tako su se kamate od potraživanja svake vrste počele oporezivati od 1. siječnja 2015., a kapitalni dobici s odmakom od godine dana, odnosno od 1. siječnja 2016. i to pri otuđenju financijske imovine stečene od toga datuma.

Posebna vrsta financijske imovine koja je u 2017. dobila na velikoj popularnosti zbog velikog porasta vrijednosti je kriptovaluta, iako je bitcoin, kao najpoznatija kriptovaluta, nastao davno prije.

U tekstu donosimo više o načinu utvrđivanja dohotka i načinu oporezivanja kapitalnih dobitaka po osnovi trgovanja kriptovalutama te način oporezivanja dohotka po osnovi korištenja te kriptovalute.

Što je to bitcoin, odnosno što su to kriptovalute?

Kriptovalute, zvane i virtualne ili digitalne valute, postoje samo online. Nije ih izdala niti ih nadzire središnja banka, niti bilo koja druga financijska institucija. Funkcioniraju kao elektronski zapisi o određenim vrijednostima pohranjenim u elektronskim novčanicima na mrežnim stranicama koje pružaju takvu uslugu. Bitcoin je najpoznatija kriptovaluta i globalno je prihvaćen za internetska plaćanja, iako nije izdan od središnje banke, niti se veže uz račune kod poslovnih banaka, barem ne u Hrvatskoj. Sve kriptovalute baziraju se na blockchainu. Blockchain je ono što im omogućava da budu transparentne, nemoguće za falsificirati ili duplicirati i donekle konačne (ograničene u količini). Za razliku od fiat valuta (HRK, Euro, USD, itd.), kriptovalute nije moguće jednostavno naštampati – čak ni ako ste njihov izumitelj. Blockchain omogućava distribuiranu kontrolu nad financijama i izbjegavanje posrednika i to je jedan od ključnih razloga za njihov veliki uspjeh. Zbog distribuirane naravi blockchaina i milijuna korisnika diljem svijeta od kojih svi služe kao "zapisničari", mnogi kriptovalute smatraju neuništivima i nezaustavljivima – no to baš i nije tako (Bitfalls, 2021a).

Vezano uz kriptovalute dva pojma koji se vrlo često susreću su "rudarenje" i ICO, stoga se u nastavku pojašnjavaju ta dva pojma. Rudarenje (engl. mining) je zapravo automatiziran i digitalan postupak "kopanja" nove kriptovalute iz "ničega", koristeći struju i vrijeme za pokretanje računala. ICO (engl. Inicial Coin Offering) je inicijalna ponuda kriptovaluta (tokena). Smatra se alternativnim oblikom sakupljanja investicija i nastao je izvan tradicionalnog financijskog sustava. ICO je u principu događaj koji se odvija kroz par dana gdje se nudi novi token/kriptovaluta koji se može zamijeniti (uložiti) najčešće za bitcoin (BTC) ili ethereum (ETH). Token ICO-a se većinom može svrstati u dvije kategorije:

Asset/Security Token – ovo su tokeni koji u suštini nemaju nikakvu uporabu osim što reflektiraju poslovanje samog poduzeća i startupa. Shodno tome, može se povući paralela s klasičnim dionicima i dioničarima koji imaju neki postotni ulog u totalnoj kapitalizaciji tog tokena ili kriptovalute.

Utility Token – uporabni tokeni i kriptovalute su većinom orijentirani na neku specifičnu svrhu i upotrebu samog proizvoda koji se na ovaj način financira te se bez istog glavna svrha projekta ne bi mogla ostvariti. Ethereum je primjer uporabne kriptovalute jer je neophodno


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: