Input:

Pozajmice u poslovanju poduzetnika

16.4.2025, , Izvor: Verlag Dashöfer

2025.04.1.2 Pozajmice u poslovanju poduzetnika

Sandra Hrvatin, dipl. oec., ovlašteni interni revizor

.

Pozajmice ili zajmove susrećemo u poslovanju poduzetnika najčešće kad nastanu problemi sa naplatom potraživanja, odnosno kada rokovi dospjeća obveza i potraživanja nisu usklađeni.

U tim uvjetima najjednostavniji način premošćivanja kratkotrajne insolventnosti je upravo instrument pozajmica.

Zakonski okvir je Zakon o obveznim odnosima (nn 35/05-155/23 u članku 499) , kojim se reguliraju prava i obveze ugovornih strana. Važno je napomenuti da ugovorne strane mogu biti pravne i fizičke osobe (poduzetnik,vlasnik društva, zaposlenik), rezidenti i nerezidenti.

Svakako je potrebno pripaziti kod odobravanja zajma od strane trgovačkog društva da u tom trenutku nije došlo do poremećaja u redovnom poslovanju trgovačkog društva, jer u tim uvjetima Zakon o trgovačkim društvima ograničava isplate kojima se ugrožava poslovanje društva.

Zajmovi koje fizičke osobe (najčešće vlasnici) odobravaju pravnim osobama (u svom vlasništvu) u principu se odvija beskamatno, posebno ako se radi o mikro i malim poduzetnicima. Kako je već navedno ranije, takvi zajmovi služe za kratkotrajno financiranje poslovanja društva, npr, plaćanje poreza i doprinosa, plaća, raznih davanja, većih nabavki robe ili osnovnih sredstava.

Međutim, fizička osoba može zatražiti ugovaranje kamate, a pritom treba paziti na slijedeće:

  • -> Najviše dopuštene kamate regulirane su člankom 26. Zakona o obveznim odnosima (nn 35/05-155/23) koji kaže da najviša dopuštena stopa iz zajma ne može biti viša od

Input: